NÁŠ NÁZOR

Jak se změnil život žáků během distanční výuky?

   Přišla druhá vlna koronaviru a společně s ní nová vládní opatření včetně přechodu na distanční výuku. Od 5. 10. 2020 byl opět nařízen nouzový stav a uzavření základních, středních i vysokých škol. 

Dle našeho názoru s sebou distanční výuka nese výhody i nevýhody. Jaké výhody v distanční výuce vidíme? Jako první nás napadne pozdější vstávání. Díky ušetřenému času, který běžně trávíme na cestě do školy si můžeme přispat, a tak se nám v hodinách lépe pracuje. Čas, který bychom trávily na cestě ze školy můžeme využít k vypracování úkolů, odpočinku nebo věnování se našim volnočasovým aktivitám. Pro některé studenty může být výhodou, že neprobíhá ústní zkoušení u tabule.

Co bychom zařadily mezi nevýhody? Velkou nevýhodou je pro nás, že v online hodinách neporozumíme učivu tolik, jako v běžných hodinách. Další nevýhodu vidíme v případných technických problémech. Z našeho pohledu jsme více nevýhod nenašly. I přesto, že se maturitní ročníky a poslední ročníky základní školy vracejí zpět na normální výuku, si myslíme, že mohou vidět nejvíce nevýhod právě oni. Například ztráta skoro dvou měsíců dostatečných příprav na maturitní nebo přijímací zkoušku a zrušení maturitního plesu.

I přes nevýhody, které distanční výuka přináší se učitelé i studenti snaží tuto situaci co nejlépe zvládnout. Těšíme se, až bude tato situace u konce a my se tak budeme moct vrátit do běžného života.


Vliv současné situace na naše psychické zdraví 

Tento rok nastalo období, kdy musíme klást větší důraz na dbání o naše zdraví a zdraví druhých. Období, kdy si před odchodem z domu musíme hlídat, jestli jsme si s sebou nezapomněli vzít roušku. Kdy máme určený čas zákazu vycházení ven. Kdy mnoho z nás musí studovat a pracovat z našich domovů. Kdy musíme omezit návštěvy členů naší rodiny a přátel a omezit mnoho aktivit, které vždy byli součástí našeho každodenního života. Tyto změny jsou velmi nezbytné a nám nezbývá nic jiného než se jim přizpůsobit. Adaptace na změny může být pro lidskou mysl velmi komplikovaná překážka, obzvlášť, když to má na naše životy výrazný dopad. Způsoby, jak se s touto změnou vypořádáváme jsou individuální. Záleží také na tom, v jakých podmínkách se ocitáme. Všechna tato opatření jsou obtížná na vyrovnání, ale je to mnohem horší v situacích, kde tato pandemie přinesla lidem ztrátu jejich milovaných nebo ztrátu zaměstnání. Jsou rodiny, které dělají vše ze svých sil, aby se měli, jak uživit a neztratit střechu nad hlavou. Toto období bohužel přináší mnohým z nás stres, který se může projevit u někoho i ve formě psychického onemocnění, jako např. deprese a úzkosti. Je důležité se zaměřit na to, jak tomuto stavu předejít. Čerstvý vzduch, pohyb, častá hydratace, konzumování vhodných potravin, dostatečný přísun vitamínů a minerálů, relaxace a zaměření se na naše zájmy jsou všechno věci, které určitě pomůžou jak našemu fyzickému, tak i psychickému zdraví. Je také důležité vědět, že potřebovat pomoc a obrátit se na někoho pro podporu, je zcela v pořádku. Pevně věřím, že to všichni zvládneme a nesmíme zapomenout tu být pro ostatní a navzájem si pomáhat.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky