STUDENTSKÁ PORADNA

Top 4 rady a triky pro maturanty při coronaviru i obecně

V dnešním článku se podíváme na to, jak se nejlépe připravit na maturitu v této době. Aneb jak se nejlépe a nejefektivněji učit.  

1. Chce to klid

Maturita je první velká zkouška ve tvém životě a taky menší ukázka přijímacích zkoušek na vysokou školu. Není se čeho bát, jelikož se správnou přípravou to zvládneš v pohodě. Tudíž první pravidlo je: Nikdy nepanikař, okrade tě to o čas a jednoduše zapomeneš triviální věci.

2. Plánování

Nikdy nenechávej učení na poslední chvíli, i když to vypadá tak, že máš spoustu času. Jestli si otázky zpracováváš sám, tak si zkus, kolik času využiješ průměrně na jednu otázku. Jedna z dalších cest je si vytvořit měsíční kalendář, je přehlednější než diář a můžeš to mít vždy na očích někde na zdi, tudíž ti to připomene, co máš dnes dělat. Jak by měl vypadat? Zpracovávání otázek a následné učení se jich, opakování a prokládej to dvěma dny volna. A poslední rada bodu plánování zní: slib si nějakou odměnu za zdárné složení maturity. Budeš tak více motivovaný/á a s motivací jde vždycky všechno líp.

Měsíční kalendář vytvořený v excelu
Měsíční kalendář vytvořený v excelu

3. Myslete na přijímačky na vysokou školu

Nesmíte zapomenout v tom předmaturitním spěchu na to, že s maturitou se blíží i testy pro přijetí na vysokou školu. Takže si musíte říct, jak chcete pokračovat, jestli chcete studovat dál nebo jít pracovat. Jestli chceš studovat, tak se nezapomeň přihlásit na SCIO testy, na které se spoléhá většina vysokých škol s humanitním zaměřením, přírodovědecké vysoké školy mívají svoje vlastní zkoušky. Přijímačky na vysokou školu se většinou konají v pomaturitním období, tudíž někdy okolo června. Proto je lepší si dopředu zjistit podmínky pro přijetí a začít se na to připravovat. 

4. Jak se učit?

Nejlepší metodou učení je učit se průběžně, podle vědců přirovnávají tuto metodu ke zdi, když se učíš nárazově, např. den nebo týden před zkouškou, tak tvoje vědomosti budou vypadat jako křivá a ošklivá zeď, když se učíš průběžně tak tvoje zeď bude hezká, urovnaná a silná, protože jsi nad tím strávil víc času. Mám tu ještě jednu metodu pro tebe. Kartičky. Vyrobíš si malé kartičky s otázkami a z druhé strany budeš mít odpovědi. Vždy si vezmeš jednu kartičku, zkusíš odpovědět a koukneš, jestli správně, nebo ne, a pokud ano, dáš si to dospod, pokud ne, dej si kartičku stranou a po chvíli si zkus odpovědět znova. 


Rady + motivace na samostudium během online výuky

Kvůli Covidu-19 se musely školy uchýlit k online výuce.

Nejen žáci, ale i učitelé se s tímto museli popasovat a přizpůsobit se změně.  Věříme, že v tomhle scénáři se vidíme všichni: Máme online hodiny, musíme ráno vstávat, dělat práci do škol i po online hodinách... Ale kde na to vzít všechnu tu motivaci?

Je to docela těžké se stále přemlouvat a hledat důvody, proč práci do školy musíte splnit. Máme tu tak pro vás pár rad a tipů, jak zvládnout online výuku bez újmy a vypíšeme sem věci, které pomáhají nám normálně fungovat a pracovat na věcech do školy.

  • Zorganizujte si čas na práci - Pomůže vám to a hlavně se nebudete třeba tolik stresovat. Protože obzvlášť v této době je těžké zapamatovat si, co všechno máte vypracovat, jakmile si to všechno někam zaznamenáte, ulevíte si. Také si nedávejte na den až moc úkolů, pokud to jde - tohle je trochu obtížné, každopádně není dobré ani zdravé se nějak přetěžovat. Abyste se vyznali v úkolech, do kdy je máte vypracovat apod., doporučujeme vám si je psát do diáře, kalendáře či na papíry a později si udělané úkoly můžete odškrtnout. Plánujte si svůj čas, zvýšíte tak pravděpodobnost, že své úkoly splníte a na žádný nezapomenete, a co navíc, plánovaní uleví vaší hlavě a pomůže vám to zůstat v pozornosti.
  • Soustředění - Věnujte se jednomu úkolu. Pokud skáčete z jednoho úkolu na druhý, o dost rychleji vyčerpáte svůj mozek a snížíte jeho výkon... Budete to tak mít i rychleji vypracované či naučené.
  • Klidný prostor a pozitivismus - Klidné prostředí je jeden z nejdůležitějších faktorů. K úkolům si také můžete pustit písničky, být sami a mít tak prostor pro sebe. Snažte se také myslet pozitivně, možná se to zdá být směšné, ale i toto je velmi důležité. Pozitivní mysl je čistá mysl.
  • Dostatek pití + něco k jídlu - jedním z dalších povzbuzovacích prostředků je také jídlo, například si vezměte jídlo i k práci. Neměli byste mít u práce ani hlad a ani žízeň, jinak toho nic moc do školy neuděláte, ale nezapomínejte, co je prioritou.
  • Samostatnost - Další je také samostatnost, samozřejmě to neznamená, že není vhodné pracovat ve skupinách a nechat si poradit, ale měli byste se snažit všechny úkoly si udělat samostatně a překonat svou lenost, která láká právě k opisování.
  • Motivovat se udělat úkoly co nejdříve - Více volného času - čím dříve práci uděláte, tím lépe. Můžete se pak věnovat něčemu, co vás baví nebo vás více zajímá. Dívat se na filmy, číst knížky, kreslit...


  • Dobré známky - Mít dobré známky chce asi každý, takže tento bod nemusíme ani nějak vysvětlovat, ale i tak je velmi silnou motivací.
  • Nepřetěžujte se, nezapomínejte na odpočinek - Trávit mnoho hodin u počítače není zdravé a každý si potřebuje odpočinout. Když vám to třeba již nemyslí, tak toho jednoduše nechte, zaměřte se na něco jiného a později se k tomu můžete vrátit. Dávejte si třeba 30minutové pauzy - když si doděláte například výpisky nebo jinou práci do školy (pracovní listy, referáty...), tak si mezi pracemi udělejte například půl hodiny pauzu. Pomůže vám to zůstat v psychické pohodě a alespoň na chvilku vypnout, než se vrhnete na další úkol.
  • Chození ven - když cítíte, že na vás všechno padá a moc se stresujete, tak jděte třeba na hodinovou procházku, nejlépe do přírody. Čistí to mysl a učiní vás to mnohem produktivnějšími a mělo by vás to uklidnit.

Tohle jsou pro nás osobně ty nejlepší věci co dělat pro motivaci k učení. Doufáme, že i vám tyto rady nějak pomohou dodělat to, co musíte a budete se cítit lépe.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky